Briab logo
Kontakt
Meny

Söker du någon specifik
person eller kompetens?

Här hittar du oss, dagens medarbetare på Briab. Men vi växer med våra uppdragsgivares förtroende så det tillkommer nya kollegor hela tiden. Sök på namn, kompetens eller ort i fältet ovan. Och hittar du inte det du söker, så slå en signal eller maila så tar vi kontakt.

Vi på Briab

Din sökning gav inget resultat, försök igen.

Björn Wulff

Björn Wulff

VD, Briab Projektledning

bjorn.wulff@briab.se

08-406 66 35

Stockholm

Peter Nilsson

Peter Nilsson

Affärsområdeschef Brandprojektering

peter.nilsson@briab.se

08-410 102 59

Stockholm

Ida Johansson

Ida Johansson

Konsultchef Brandprojektering & kontorsansvarig Uppsala

ida.johansson@briab.se

018-430 30 87

Uppsala

Oskar Ekberg

Oskar Ekberg

Konsultchef Brandprojektering & kontorsansvarig Göteborg

oskar.ekberg@briab.se

031-757 19 81

Göteborg

Thomas Zinsli

Thomas Zinsli

Konsultchef Besiktning och
utförandekontroll, Utförandekontrollant

thomas.zinsli@briab.se

08-406 66 14

Stockholm

Ester Kawa

Ester Kawa

Affärsområdeschef, Briab Projektledning

ester.kawa@briab.se

010-203 84 03

Stockholm

Fredrik Nystedt

Fredrik Nystedt

Teamledare FoU

fredrik.nystedt@briab.se

0709-14 01 03

Malmö

Rebecka Lind

Rebecka Lind

Brandingenjör

rebecka.lind@briab.se

011-400 60 22

Norrköping

Ala Mohammed

Ala Mohammed

Brandskyddsprojektör

ala.mohammed@briab.se

031-757 19 83

Göteborg

Alexander Lenksjö

Alexander Lenksjö

Projektledare, Briab Projektpartner

alexander.lenksjo@briab.se

010-203 84 05

Stockholm

Anders Paulsson

Anders Paulsson

Brandskyddsprojektör, Kontrollansvarig

anders.paulsson@briab.se

018-430 05 98

Uppsala

Anders Ranby

Anders Ranby

Seniorkonsult, tekn. lic. & styrelseledamot

anders.ranby@briab.se

08-410 102 55

Stockholm

Anders Sandberg

Anders Sandberg

Seniorkonsult

anders.sandberg@briab.se

018-430 30 81

Uppsala

Anders Westlund

Anders Westlund

Kontrollansvarig & Projektledare, Briab Projektpartner

anders.westlund@briab.se

08-406 66 37

Sundsvall

Andreas Englin

Andreas Englin

Utförandekontrollant

andreas.englin@briab.se

010-203 83 82

Gävle, Stockholm

Andreas Györk

Andreas Györk

Utförandekontrollant

andreas.gyork@briab.se

08-410 985 48

Stockholm

Andreas Johansson

Andreas Johansson

Seniorkonsult brandprojektering & kontorsansvarig Gävle

andreas.johansson@briab.se

010-203 83 81

Gävle, Uppsala

Andreas Ljungberg

Andreas Ljungberg

Konsultchef Brandprojektering Stockholm

andreas.ljungberg@briab.se

08-406 66 38

Stockholm

Ann-Sofie Parmstig

Ann-Sofie Parmstig

CAD-illustratör

ann-sofie.parmstig@briab.se

08-410 102 61

Stockholm

Anton Rydholm

Anton Rydholm

Brandingenjör, Civilingenjör riskhantering

anton.rydholm@briab.se

08-410 985 49

Stockholm

Arvid Berg

Arvid Berg

Brandingenjör

arvid.berg@briab.se

08-410 102 66

Stockholm

Beatrice Yxhammar

Beatrice Yxhammar

Projektadministratör

beatrice.yxhammar@briab.se

018-430 05 90

Uppsala

Bengt Elison

Bengt Elison

Seniorkonsult & styrelseledamot

bengt.elison@briab.se

08-410 102 54

Stockholm

Björn Evers

Björn Evers

Brandingenjör

bjorn.evers@briab.se

08-406 66 30

Stockholm

Björn Hedskog

Björn Hedskog

Operativ chef

bjorn.hedskog@briab.se

08-410 102 53

Stockholm

Caroline Abrahamsson

Caroline Abrahamsson

Brandskyddsprojektör

caroline.abrahamsson@briab.se

08-406 66 13

Stockholm

Caroline Eriksson Lantz

Caroline Eriksson Lantz

Brandingenjör, Master i brandteknik

caroline.eriksson.lantz@briab.se

08-406 66 17

Stockholm

Caspar Kindt

Caspar Kindt

Brandingenjör, Civilingenjör riskhantering

caspar.kindt@briab.se

08-406 66 07

Stockholm

Catrin Eberius

Catrin Eberius

Brandingenjör, Civilingenjör brandteknik

catrin.eberius@briab.se

08-410 985 46

Stockholm

Cecilia Wiedenborg

Cecilia Wiedenborg

Business Controller

cecilia.wiedenborg@briab.se

010-203 81 06

Stockholm

Christian Kenneby

Christian Kenneby

Senior Risk Consultant

christian.kenneby@briab.se

031-757 19 82

Göteborg

Christofer Wickmark

Christofer Wickmark

Brandingenjör

christofer.wickmark@briab.se

010-203 83 38

Malmö

Daniel Engman

Daniel Engman

Civilingenjör

daniel.engman@briab.se

08-406 66 11

Stockholm

Daniel Malm

Daniel Malm

Brandingenjör

daniel.malm@briab.se

018-430 30 86

Uppsala

Daniel Ritzén

Daniel Ritzén

Projektledare, Briab Projektpartner

daniel.ritzen@briab.se

010-203 81 51

Sundsvall

David Winberg

David Winberg

Research Specialist

david.winberg@briab.se

010-20 38 336

Malmö

Ebba Rundbom

Ebba Rundbom

Civilingenjör kemiteknik, specialist riskanalys

ebba.rundbom@briab.se

08-410 102 52

Stockholm

Emelie Skröder

Emelie Skröder

Brandingenjör, Master i Riskhantering

emelie.skroder@briab.se

018-430 05 99

Uppsala

Emilia Norin

Emilia Norin

Brandingenjör

emilia.norin@briab.se

0702-34 38 72

Stockholm

Emma Lindgren

Emma Lindgren

Projektledare, Briab Projektpartner

emma.lindgren@briab.se

010-20 38 407

Uppsala

Erik Bryngelsson

Erik Bryngelsson

NXT-trainee

erik.bryngelsson@briab.se

010-203 83 37

Stockholm

Erik Gutung

Erik Gutung

Utförandekontrollant

erik.gutung@briab.se

010-203 81 15

Stockholm

Erol Uddholm

Erol Uddholm

Brandingenjör, Civilingenjör riskhantering

erol.uddholm@briab.se

08-406 66 33

Stockholm

Felix de Dardel

Felix de Dardel

Brandingenjör

felix.dedardel@briab.se

031-757 19 88

Göteborg

Fredrik Hiort

Fredrik Hiort

VD

fredrik.hiort@briab.se

08-410 102 51

Stockholm

Fredrik Pauli

Fredrik Pauli

Konsultchef Brandprojektering Norrköping

fredrik.pauli@briab.se

011-400 60 21

Norrköping

Frida Lindmark Starkenberg

Frida Lindmark Starkenberg

Installationsingenjör

frida.starkenberg@briab.se

010-203 81 04

Stockholm

Glenn Källström

Glenn Källström

Projektledare, Briab Projektpartner

glenn.kallstrom@briab.se

010-203 80 02

Uppsala

Goran Golubovic

Goran Golubovic

Brandskyddsprojektör ventilationsspecialist

goran.golubovic@briab.se

08-406 66 19

Stockholm

Greta Torstensson

Greta Torstensson

NXT-trainee

greta.torstensson@briab.se

010-203 81 22

Stockholm

Hampus le Marie

Hampus le Marie

NXT Controller, Briab Projektpartner

hampus.le-maire@briab.se

010-203 80 06

Stockholm

Hans Witten-Leo

Hans Witten-Leo

Projektkoordinator

hans.witten@briab.se

010-203 84 06

Stockholm

Hazha Abdulrahman

Hazha Abdulrahman

Brandskyddsprojektör

hazha.abdulrahman@briab.se

08-410 102 65

Stockholm

Henrik Nyberg

Henrik Nyberg

Brandingenjör

henrik.nyberg@briab.se

018-430 05 91

Uppsala

Henrik Selvén

Henrik Selvén

Utförandekontrollant

henrik.selven@briab.se

010-203 81 13

Göteborg

Ida Pettersson

Ida Pettersson

Brandskyddsprojektör

ida.pettersson@briab.se

08-410 985 42

Stockholm

Isabel Kaiser

Isabel Kaiser

Projektadministratör

isabel.kaiser@briab.se

08-406 66 20

Stockholm

Jenny Westerlund

Jenny Westerlund

Designingenjör

jenny.westerlund@briab.se

08-406 66 05

Stockholm

Jens Bengtsson

Jens Bengtsson

Risk management

jens.bengtsson@briab.se

08-406 66 25

Stockholm

Jim Tärnåsen

Jim Tärnåsen

Brandskyddsprojektör

jim.tarnasen@briab.se

010-20 38 383

Gävle

Joakim Larsson

Joakim Larsson

Brandskyddsprojektör

joakim.larsson@briab.se

011-400 60 23

Norrköping

Joel Péclard

Joel Péclard

Brandingenjör

joel.peclard@briab.se

023-459 58

Falun

Johan Hanberger

Johan Hanberger

Brandingenjör

johan.hanberger@briab.se

031-757 19 86

Göteborg

Johan Lindberg

Johan Lindberg

Brandingenjör

johan.lindberg@briab.se

018-430 30 88

Uppsala

Johan Malmqvist

Johan Malmqvist

Brandingenjör

johan.malmqvist@briab.se

018-430 30 84

Uppsala

Johan Norén

Johan Norén

R&D Director

johan.noren@briab.se

08-406 66 06

Malmö, Stockholm

Johan Rönnbäck

Johan Rönnbäck

Affärsområdeschef VVS Projektering

johan.ronnback@briab.se

08-410 102 62

Stockholm

Johan Svensson

Johan Svensson

Specialist, Riskhantering

johan.svensson@briab.se

010-203 83 32

Malmö

Johan Thell

Johan Thell

Brandskyddsprojektör

johan.thell@briab.se

018-430 05 95

Uppsala

Johan Westerlund

Johan Westerlund

Brandingenjör

johan.westerlund@briab.se

08-410 102 68

Stockholm

Johanna Hammarberg

Johanna Hammarberg

NXT-trainee

johanna.hammarberg@briab.se

010-203 81 26

Stockholm

Johanna Lönn-Skogh

Johanna Lönn-Skogh

Supporttekniker

johanna.lonn-skogh@briab.se

011 400 60 24

Norrköping

Johanna Waltersson

Johanna Waltersson

Brandskyddsprojektör

johanna.waltersson@briab.se

018-430 05 94

Uppsala

Johannes Näslund

Johannes Näslund

Affärsområdeschef Förvaltningsbrandskydd

johannes.naslund@briab.se

023-459 59

Falun

Josefin Andersson

Josefin Andersson

Brandingenjör, Civilingenjör riskhantering

josefin.andersson@briab.se

010-203 83 27

Stockholm

Josefin Lindström

Josefin Lindström

Civilingenjör riskhantering

josefin.lindstrom@briab.se

010-203 83 35

Malmö

Kajsa Boström

Kajsa Boström

Konsultchef Brandprojektering Stockholm

kajsa.bostrom@briab.se

08-406 66 32

Stockholm

Karl Borg

Karl Borg

NXT-trainee

karl.borg@briab.se

010-203 81 21

Stockholm

Kenneth Lodeklint

Kenneth Lodeklint

Affärsområdeschef Besiktning och
utförandekontroll

kenneth.lodeklint@briab.se

010-203 81 10

Stockholm

Kristian Wickberg

Kristian Wickberg

Brandskyddsprojektör

kristian.wickberg@briab.se

018-430 05 96

Uppsala

Kristin Fjällström

Kristin Fjällström

Brandingenjör, Civilingenjör brandteknik

kristin.fjallstrom@briab.se

010-203 81 01

Stockholm

Lars Johdet

Lars Johdet

Utförandekontrollant

lars.johdet@briab.se

010-203 81 14

Stockholm

Lena Håkansson

Lena Håkansson

NXT-trainee

lena.hakansson@briab.se

010-203 81 20

Göteborg

Lotta Alm

Lotta Alm

NXT-trainee

lotta.alm@briab.se

010-203 81 25

Uppsala

Ludwig Jerräng Carlstedt

Ludwig Jerräng Carlstedt

NXT-trainee

ludwig.jerrang.carlstedt@briab.se

010-203 83 29

Stockholm

Madeléne Schiller

Madeléne Schiller

NXT-trainee

madelene.schiller@briab.se

010-203 81 27

Stockholm

Magnus Nordgren

Magnus Nordgren

Analytiker

magnus.nordgren@briab.se

08-406 66 23

Stockholm

Magnus Thorhede

Magnus Thorhede

Brandskyddsprojektör, ventilationsspecialist

magnus.thorhede@briab.se

08-406 66 31

Stockholm

Mais Al-Saour

Mais Al-Saour

Brandskyddsprojektör

mais.al-saour@briab.se

08-406 66 34

Stockholm

Malin Brandt

Malin Brandt

Utförandekontrollant

malin.brandt@briab.se

08-41 09 85 47

Stockholm

Marcus Andersson

Marcus Andersson

Ekonomi & administration

marcus.andersson@briab.se

08-406 66 10

Stockholm

Marcus Nilsson

Marcus Nilsson

Brandskyddsprojektör

marcus.nilsson@briab.se

010-203 81 02

Stockholm

Markus Göransson

Markus Göransson

Säkerhetsingenjör

markus.goransson@briab.se

018-430 05 92

Uppsala

Martin Johanson

Martin Johanson

Miljö- & kvalitetschef

martin.johanson@briab.se

08-410 102 57

Stockholm

Martin Karlsson

Martin Karlsson

Projektledare, Briab Projektpartner

martin.karlsson@briab.se

010-203 84 08

Stockholm

Martina Jelvinger

Martina Jelvinger

Brandingenjör, Civilingenjör riskhantering

martina.jelvinger@briab.se

08-406 66 01

Stockholm

Matilda Svensson

Matilda Svensson

Brandingenjör, Civilingenjör brandteknik

matilda.svensson@briab.se

031-757 19 85

Göteborg

Matilda Weyler

Matilda Weyler

Brandingenjör

matilda.weyler@briab.se

010-203 83 26

Stockholm

Michael Strömgren

Michael Strömgren

Research specialist, FoU

michael.stromgren@briab.se

010-203 83 34

Malmö

Mikael Holm

Mikael Holm

IT-ansvarig

mikael.holm@briab.se

08-406 66 39

Norrköping

Nalin Roselea

Nalin Roselea

Installationsingenjör

nalin.roselea@briab.se

010-203 81 05

Stockholm

Nayan Jahan

Nayan Jahan

Redovisningsekonom

nayan.jahan@briab.se

08-410 985 45

Stockholm

Niklas Kihlgren

Niklas Kihlgren

Utförandekontrollant

niklas.kihlgren@briab.se

08-406 66 27

Stockholm

Niklas Rytterström

Niklas Rytterström

Installationsingenjör

niklas.rytterstrom@briab.se

010-203 81 03

Stockholm

Olle Wulff

Olle Wulff

Affärsområdesschef Riskhantering

olle.wulff@briab.se

08-406 66 09

Stockholm

Oskar Bälte

Oskar Bälte

NXT-trainee

oskar.balte@briab.se

010-203 81 24

Stockholm

Per Bengtsson

Per Bengtsson

Brandingenjör, Civilingenjör brandteknik

per.bengtsson@briab.se

08-406 66 24

Stockholm

Petter Säterhed

Petter Säterhed

Teamleader Crowd Managment, Senior Crowd Safety Consultant

petter.saterhed@briab.se

010-203 81 07

Stockholm

Philip Hellberg

Philip Hellberg

Brandingenjör, Civilingenjör riskhantering

philip.hellberg@briab.se

031-757 19 87

Göteborg

Philip Roos Lindeborg

Philip Roos Lindeborg

HR Controller

philip.roos.lindeborg@briab.se

08-410 102 69

Stockholm

Pier Zeiloth

Pier Zeiloth

Utförandekontrollant

pier.zeiloth@briab.se

010-203 81 13

Stockholm

Rebecka Lundblad Roth

Rebecka Lundblad Roth

NXT-trainee

rebecka.lundblad.roth@briab.se

010-203 83 28

Stockholm

Richard Malm

Richard Malm

Utförandekontrollant

richard.malm@briab.se

010-203 81 11

Stockholm

Roar Kronstad

Roar Kronstad

Projektledare, Briab Projektpartner

roar.kronstad@briab.se

010-203 84 01

Stockholm

Roger Vesterholm

Roger Vesterholm

Ventilationsspecialist

roger.vesterholm@briab.se

08-410 985 43

Stockholm

Sandra Hedqvist

Sandra Hedqvist

Brandingenjör, Civilingenjör brandteknik

sandra.hedqvist@briab.se

08-406 66 02

Stockholm

Sanna Ohlsson

Sanna Ohlsson

NXT-trainee

sanna.ohlsson@briab.se

010-203 81 23

Stockholm

Sara Godman

Sara Godman

Utförandekontrollant

sara.godman@briab.se

08-410 985 40

Stockholm

Sara Kåberg

Sara Kåberg

Ekonomichef

sara.kaberg@briab.se

08-406 66 22

Stockholm

Sarah Gustavsson

Sarah Gustavsson

Brandingenjör, Civilingenjör brandteknik

sarah.gustavsson@briab.se

018-430 30 82

Uppsala

Stefan Anglerfjord

Stefan Anglerfjord

Utförandekontrollant

stefan.anglerfjord@briab.se

08-406 66 28

Stockholm

Stefan Nilsson

Stefan Nilsson

Brandskyddsprojektör

stefan.nilsson@briab.se

08-406 66 04

Stockholm

Stina Dufva

Stina Dufva

Brandingenjör

stina.dufva@briab.se

010-203 83 89

Gävle

Therese Samuelsson

Therese Samuelsson

Brandingenjör, Civilingenjör brandteknik

therese.samuelsson@briab.se

08-410 102 67

Stockholm

Tomas Blomqvist

Tomas Blomqvist

Brandinspektör

tomas.blomqvist@briab.se

0737-75 75 25

Stockholm

Ulrika Eklund

Ulrika Eklund

Rekryteringsansvarig

ulrika.eklund@briab.se

010-203 81 00

Stockholm

Valentyna Larsson

Valentyna Larsson

Brandskyddsprojektör, ventilationsspecialist

valentyna.larsson@briab.se

08-410 985 44

Stockholm

Här finns vi

Stockholm

Magnus Ladulåsgatan 65
118 27 Stockholm

Växel 08-410 102 50
info@briab.se

Uppsala

Dragarbrunnsgatan 78 B
753 20 Uppsala

Växel 018-430 30 80
info@briab.se

Göteborg

Norra hamngatan 4
411 14  Göteborg

info@briab.se

Norrköping

Fleminggatan 2
602 24 Norrköping

info@briab.se

Falun/Borlänge

Åsgatan 12
791 71 Falun

info@briab.se

Gävle

Kyrkogatan 23
803 11 Gävle

Växel 010-20 38 380
info@briab.se

Malmö

United Spaces STUDIO
Nordenskiöldsgatan 24
211 19 Malmö

info@briab.se

Sundsvall

Storgatan 73
852 30 Sundsvall

info@briab.se

Sök jobb

Vi på Briab växer hela tiden och därför söker vi skarpa hjärnor med varma hjärtan som kan tillföra vår verksamhet kunnande och energi. Vill du vara med och bygga Briab till det ledande företaget inom Riskhantering i Norden? Klicka då vidare och se vad vi letar efter just nu. Men oavsett det, så ta kontakt eller skicka in information om dig. För, som sagt, vi växer hela tiden.

Hantering av personuppgifter (GDPR)

Briab – Brand & Riskingenjörerna AB samlar in och bearbetar dina personuppgifter för att tillhandahålla produkter och tjänster åt dig, för att informera dig om nyheter och uppdateringar av våra produkter och tjänster, för att anpassa din upplevelse av vår webbplats samt för att förbättra våra produkter och tjänster.

När som helst har du rätt att få tillgång till, korrigera och radera dina personuppgifter och att invända mot bearbetning av dina personuppgifter. Du kan utöva dessa rättigheter genom att skicka ett e-postmeddelande till följande adress gdpr@briab.se.

Briab – Brand & Riskingenjörerna AB förbinder sig att respektera och skydda dina personuppgifter och din personliga integritet i enlighet med gällande lagstiftning, branschregler och andra relevanta normer. Vi lämnar aldrig ut dina personuppgifter till tredje part utan ditt godkännande.

JAG FÖRSTÅR